top of page
Търсене
Снимка на автораадв. Светослав Григоров

Забрана за напускане на страната на дете

Защитата на децата от незаконно извеждане от страната е процес, регулиран от европейското и националното законодателство, целящи да предотвратят риска за децата.


По силата на чл. 32, параграф 1, буква "в" от Регламент (ЕС) 2018/1862, Шенгенската информационна система (ШИС) играе ключова роля в сътрудничеството между държавите членки на ЕС за предотвратяване на незаконни действия, включително и извеждането на деца от страната.


Национално Законодателство

Според чл. 127б от Семейния кодекс (влязъл в сила на 04 август 2023 г.):

  • Риск за извеждане: Ако има конкретен и явен риск от незаконно извеждане на дете от страната, районният съд по настоящия адрес на детето може да наложи забрана за напускане на страната. Този риск може да произтича от действия на родител, настойник, попечител или роднина.

  • Определение за незаконно извеждане: Извеждането на дете, което обикновено живее в България, се счита за незаконно, ако нарушава правото за ефективно упражняване на родителските права и задължения, установени чрез съдебно решение, закон или споразумение.

  • Започване на производство: Родител, настойник или попечител може да подаде молба за забрана. Съдът ще изслуша и другия родител, освен ако той не се яви без уважителна причина. Съдът има право да събира доказателства по своя инициатива.

  • Уведомяване на граничните органи: Веднага след започване на процеса, съдът уведомява органите "Гранична полиция" към МВР. До влизане в сила на съдебното решение, детето може да напуска страната само с разрешение на съда.

  • Срок и обжалване: Съдът обявява решението си в срок от 14 дни след започване на дело, като забраната може да важи до една година, с възможност за предварително изпълнение на решението. Решението може да бъде обжалвано пред окръжния съд в 7-дневен срок, с окончателно решение в рамките на един месец.

  • Въвеждане в ШИС: Решението за забрана се изпраща на МВР за въвеждане на сигнал в Шенгенската информационна система, за да се гарантира, че детето не може да напусне страната незаконно.

  • Отмяна на забраната: Забраната може да бъде отменена, ако се докаже, че рискът за извеждане на детето вече не съществува. Процедурата за отмяна е аналогична на тази за наложи на забрана.


Този механизъм е важен за защита на децата в случаи на международни спорове за грижа и отговорности към детето. Документираните процедури осигуряват, че правата на детето и родителите се спазват в рамките на закона, предотвратявайки потенциални нарушения на тези права.


Относно забрана за напускане на страната на дете, моля, свържете се с нас, като отидете на контакти.


Забрана за напускане на страната на дете

15 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

コメント


bottom of page